Workshop – staň se na 60 min vědcem! V laboratořích Elektronové mikroskopie
Návštěvníci se mohou proměnit ve vědce, sednout si za mikroskop a být součástí týmu v laboratořích oddělení Elektronové mikroskopie!
A než půjdete do laboratoří, zasednout za mikroskop a zkoumat mikrosvět, naši vědci Vás uvedou krátce do tématu elektronové mikroskopie.
- V úvodu shlédnete krátké video NEZkreslené vědy, ve kterém herec Pavel Liška zábavnou formou vysvětlí, jak funguje elektronový mikroskop
- Jakou roli využití má umělá inteligence v mikroskopii (do problematiky vás zasvětí Jan Čermák z vědecké skupiny Mikroskopie a spektroskopie povrchů
- Krátké nahlédnutí do laboratoře Mikroskopie pro materiálové vědy s unikátním elektronovým mikroskopem UHV SLEEM, který pracuje v ultra vysokém vakuu a využívá velmi pomalé elektrony k preciznímu mapování povrchu. Tento mikroskop je sestrojen vědci přímo v ÚPT.
Po úvodní části budou účastníci rozdělení do menších skupinek do 4 laboratoří
Následuje workshop (60 min) v laboratořích Elektronové mikroskopie, ÚPT AV ČR.
V průběhu workshopu se seznámíte s postupem, jak připravit a založit vzorek pro pozorování v elektronovém mikroskopu. Podíváte se, jak vypadají předměty běžného života v mikrosvětě. Třeba pyly, které nás v jarních měsících obklopují, křídlo mouchy, váš vlas, vlákno z vašeho svetru či respirátoru, nebo jaký je rozdíl mezi kočičím či psím chlupem při stejném zvětšení. A nejen to!
Pro návštěvníky budou připraveny čtyři laboratoře z oddělení Elektronové mikroskopie, ÚPT AV ČR.
Mikroskopie a mikroanalýzy,
Mikroskopie pro biomedicínu,
Environmentální elektronové mikroskopie
Kdy: středa 26.3. 2025
Termíny:
- 09:00 - 10:30
- 11:00 - 12:30- termín obsazen
- 13:00 - 14:30 (vhodné i pro veřejnost)
Kapacita: max 25 – 27 osob/termín
Celková délka trvání: 90 min
Rezervace na daný termín je nutná předem na Kontakt: schieblova@isibrno.cz
Děkujeme za pochopení.
Vstup zdarma!
Všichni příznivci elektronové mikroskopie jsou srdečně zváni
Foto: Unikátním elektronový mikroskop UHV SLEEM, zvaný familiárně „MAMUT“, který pracuje v ultra vysokém vakuu a využívá velmi pomalé elektrony k preciznímu mapování povrchu. Tento mikroskop je sestrojen vědci přímo v ÚPT.
Foto: workshop v laboratořích Elektronové mikroskopie