Výzkum epilepsie i ochrana před problémy se srdcem
V rozhovoru pro Zpravodajský portál Hospodářské komory ČR téma představili dr. Filip Plešinger, vedoucí vědecké skupiny Umělé inteligence a medicínských technologií a M.Sc. Petr Nejedlý ze skupiny Výpočetních neurověd, oddělení Medicínských signálů, ÚPT AV ČR.
Reportáž zde
Srpnové téma „Se zákeřnými nemocemi si poradí umělá inteligence“, redaktora Daniela Mrázka pro Zpravodajský portál Hospodářské komory ČR, bylo věnováno nemocem, jejíž diagnostiku a následnou léčbu v brzké budoucnosti dokážeme vyřešit pomoci umělé inteligence.
„Spolupracujeme s nemocnicemi, které mají epileptické pacienty, kteří mají zaimplantovány elektrody do mozku, protože budou podstupovat operaci. Zpracováváme dlouhodobé nahrávky pacientů a snažíme se předpovědět, jestli epileptický záchvat přijde a z jakého místa v mozku. To by mělo lékařům usnadnit diagnostiku, ale tak daleko zatím bohužel nejsme,“ popisuje M.Sc. Petr Nejedlý ze skupiny Výpočetních neurověd, oddělení Medicínských signálů, ÚPT AV ČR.
Naopak už v praktickém užívání je aplikace, která pacienta upozorní na problémy se srdcem. Ústav přístrojové techniky AV ČR (ÚPT) na ní spolupracuje s Mezinárodním centrem pro telemedicínu. Pomáhá pacientům s fibrilací srdečních síní, což je onemocnění, které postihuje třetinu populace nad 80 let, a pokud se neléčí, zvyšuje se riziko srdečního infarktu. „Pacient dostane holter, epizodní záznamník nebo chytré hodinky, které naměřené záznamy posílají na servery telemedicínského centra. Náš chytrý systém příchozí signál EKG vyhodnotí a operátoři centra díky němu vidí, že pacient měl život ohrožující pauzu, nebo že pacient má špatně přilepenou elektrodu a je tak třeba mu zatelefonovat, aby si ji spravil,“ uzavírá dr. Filip Plešinger, který na ÚPT vede vědeckou skupinu Umělé inteligence a medicínských technologií, oddělení Medicínských signálů, ÚPT AV ČR.