ÚPT AV ČR bude pořadatelem prestižní Letní školy FIB
Ve dnech 20. až 24. června 2022 se v prostorách Ústavu přístrojové techniky AV ČR bude konat Letní škola FIB (Focused Ion Beam, mikroskopie a opracování zaostřeným iontovým svazkem) pro vybraných 15 studentů doktorského studia z celé Evropy. Letní škola bude pořádána pod záštitou evropského networkového projektu FIT4NANO, který sdružuje akademická i komerční pracoviště zabývající se touto technikou. Projekt funguje v rámci agentury COST (European Cooperation in Science and Technology), podporované Evropskou unií.
Focused Ion Beam (FIB) je moderní technika příbuzná elektronové mikroskopii. Slouží pro manipulaci, opracování i analýzu vzorků v měřítku nanometrů (miliontin milimetru). Pracovním nástrojem je extrémně tenký svazek rychlých elektricky nabitých atomů (iontů), který dokáže krájet či zkoumat daný materiál, a dokonce z něj modelovat miniaturní součástky. Focused Ion Beam je využíván v polovodičovém průmyslu, moderním lékařském výzkumu a při vývoji materiálů pro 3. tisíciletí.
Jak probíhal samotný výběr uchazečů do Letní školy FIB?
Patnáct studentů doktorského studia z celé Evropy vybrala a podpořila evropská agentura COST, která se rozhoduje na základě předložených projektů jednotlivých zájemců. Zadáním bylo: jak by s FIB pracovali a dále jej do budoucna využili.
Program je sestaven z dopolední a odpolední sekce.
Dopolední sekce bude zaměřena na teoretickou výuku, která proběhne v přednáškovém sále ÚPT AV ČR. Přednášejícími budou specialisté z Helmholtzova centra v Berlíně a Drážďanech. Prezentována budou témata jako např. interakce iontů s pevnou látkou a počítačové simulace těchto interakcí, FIB instrumentace, analýza pomocí FIB, využití FIB v biologii a pro 3D rekonstrukci zkoumaného vzorku..
Pořadatelé nabízí možnost účastnit se dopoledních přednášek i pro širší vědeckou obci, a to osobně či on-line formou!
Odpolední sekce pak budou vyplněny praktickým tréninkem v laboratořích na ÚPT AVČR a v CEITEC VUT, při němž si předem vybraní účastníci v malých skupinkách osobně vyzkouší práci na elektronových mikroskopech vybavených FIB, a to na modelech Helios (Thermo Fisher Scientific) a Lyra (Tescan Orsay).
” Účelem školy je zprostředkovat začínajícím výzkumníkům praktické zkušenosti s prací u FIB, vybavit je solidními teoretickými základy a rovněž na osobní bázi zprostředkovat networking ÚPT a rozmanitých evropských institucí v oblasti FIB. Přátelské vztahy tímto způsobem navázané se často přetransformují do pozdějších spoluprací a neformálních pracovních vazeb, prospěšných pro vědeckou práci celého ústavu,” představil záměr školy, dr. Filip Mika, který je jejím ředitelem a zároveň vedoucím vědecké skupiny Mikroskopie a mikroanalýzy, ÚPT AV ČR.
Unikátnost školy podpořily rovněž brněnské mikroskopické firmy Thermo Fisher Scientific a Tescan Orsay, které zprostředkují předem vybraným účastníkům exkurze, kde se budou moci seznámit s nejmodernějšími, právě vyvíjenými FIB aparaturami.
„Brno jsme zvolili jako pořadatele letní školy FIB i pro jeho světovou unikátnost a vysokou koncentraci firem, vědeckých ústavů i univerzit zaměřených na elektronovou mikroskopii! Zhruba jedna třetina světové produkce mikroskopů je právě z Brna! Brno je evropským centrem mikroskopie.“ říká předseda evropské organizace FIT4NANO, dr. Gregor Hlawacek, k volbě organizátora a místa FIB školy.
Více informací:
Ing. Filip Mika, Ph.D., ředitel Letní školy FIB
filip.mika@isibrno.cz
T: +420 541 514 298
Letní škola FIB
FIT4NANO
COST
Helmholtz centra (HZDR)
HZDR Drážďany
HZDR Berlin