Předání čestné medaile De scientia et humanitate optime meritis profesoru Haraldu Rosemu

V pátek 8. června ve 13 hodin proběhne v Ústavu přístrojové techniky AV ČR slavnostní předání nejvyššího vyznamenání Akademie věd České republiky, Čestné medaile De scientia et humanitate optime meritis, profesoru Haraldu Rosemu, fyziku z univerzity v německém Ulmu, průkopníku elektronové mikroskopie. Po slavnostním aktu v aule Ústavu přístrojové techniky AV ČR přednese profesor H. Rose přednášku na téma „Současnost a budoucnost elektronové mikroskopie“, oboru, který sám významně ovlivnil.

Profesor Harald Rose (*14. 2. 1935) je německý fyzik, který se zabývá návrhy čoček pro elektronové mikroskopy. Obor elektronové mikroskopie obohatil o návrhy neobvyklých, inovativních kombinací složitě tvarovaných elektrických a magnetických „čoček“ pro urychlené elektrony, které dovolují dosáhnout dech beroucí ostrosti obrazu. Díky tomu nasnímal jeho tým v roce 1991 jako první na světě fotografie atomů, pravidelně seřazených v krystalu. Jím navržené čočky jsou široce používány v nejpokročilejších přístrojích. Umožňují určit polohy atomů s přesností na jednu setinu šířky toho nejmenšího atomu. Prof. H. Rose je autorem více než 200 vědeckých článků a držitelem více než 100 patentů v oboru elektronového zobrazování. V současné době se zabývá projektem sub-atomárního zobrazování pomocí elektronů s co nejnižší energií (SALVE), které dovoluje zkoumat i velmi citlivé látky.

Čestná medaile De scientia et humanitate optime meritis byla zřízena Akademií věd České republiky 7. března 1995 k ocenění vynikajících domácích a zahraničních osobností za zvláště záslužnou činnost v oblasti vědy a humanitních idejí.

Autorem výtvarného návrhu medaile je významná akademický malíř a medailér Josef Hvozdenský, významná osobnost současného výtvarného umění, autor řady medailí, vyznamenání a emblémů určených osobnostem vědy, umění a kultury. Ocenění prof. Haraldu Roseovi předá ředitelka ÚPT AV ČR, Ing. Ilona Müllerová, DrSc.

Tisková zpráva

Čestná medaile De scientia et humanitate optime meritis