Předání cen 6. ročníku akademické soutěže Věda fotogenická
Dne 11. října 2019 proběhlo v prostorách Amerického centra na Malé straně za účasti předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové, předání cen již 6. ročníku akademické soutěže Věda fotogenická. Letos se o přízeň poroty ucházelo rekordních 350 snímků.
Krásné 3. místo v kategorii Cena Akademické rady převzal Jan Pavelka z ÚPT, oddělení Koherenční optiky, za fotografii s názvem „Laserový chameleon“. GRATULUJEME!
Předání cen bylo spojené se zahájením výstavy, výběru těch nejlepších fotografií letošního ročníku. Jedna z fotografií, s názvem „Měsíční sekvence“, umístěná na výstavě byla pořízená kolegou Jiřím Frolcem z ÚPT, odd. Magnetické rezonance a Kryogeniky.
Výstavu bylo možné shlédnout do konce měsíce října v Americkém centru na Malé straně.
Foto Jan Pavelka |
|
Fluorescence 445 nm laseru v krystalu dvojlomného kalcitu. Fotografie vznikla při přípravě semináře AV ČR pro SŠ pedagogy na téma lasery a jejich využití. Kombinace polovodičového laseru a kalcitu se ukázala být neskutečně zajímavá. Změnou vlnové délky laseru nebo krystalu z různých lokalit se dá demonstrovat kvantová povaha fluorescence. Lineárně polarizovaný polovodičový laser zase pěkně ukazuje podstatu dvojlomu - optickou anizotropii materiálu. Tohoto principu, oddělení vzájemně ortogonálně polarizovaných paprsků, se v optice využívá už téměř 200 let. (více k příběhu fotografie) |
|
Foto Jiří Frolec |
|
Ústup zemského stínu během úplného zatmění Měsíce v pátek 27. 7. 2018. Na fotografii je zachycena asi půldruhá hodina - přechod z úplného na částečné zatmění. Po průchodu slunečních paprsků zemskou atmosférou získal potemnělý Měsíc v maximu rudé zabarvení, které postupně mizelo, dále začínala dominovat mnohem jasnější část povrchu, která byla osvětlená přímo Sluncem. Foceno digitální zrcadlovkou propojenou se zrcadlovým astronomickým dalekohledem Fotografie na odkaze |
Více o průběhu předání ocenění