Nanočástice levitující ve světelných svazcích poodkrývají taje nelineární dynamiky otevřených systémů
Vědecký tým Levitační fotoniky pod vedením Oty Brzobohatého z ÚPT AV ČR připravili univerzální nástroj, který umožňuje dynamicky měnit povahu světelné interakce mezi nanočásticemi a sledovat tzv. nelineární chování otevřeného (nehermitovského) systému.
Tým již několik desetiletí systematicky využívá silové účinky světla pro praktické aplikace, např. jako kompaktní optické pinzety pro bezkontaktní manipulaci s mikroorganismy a nanoobjekty, světelný tažný svazek nebo světelnou třídičku mikroobjektů. V posledních letech optické síly tvoří vhodný nástroj i pro experimentální modelové systémy, které poskytují hlubší pochopení fyzikálních dějů v nanosvětě a na rozhraní klasické a kvantové fyziky.
Praktické pochopení těchto nanosystémů, které interagují s okolím, je klíčové i pro další technologický pokrok, např. v oblasti výměny energie, zvýšení citlivosti senzorů nebo rozvoje kvantových technologií. Výsledky studie publikoval časopis Nature Physics.
„Práce publikovaná v časopise Nature Physics představuje experimentální systém se dvěma skleněnými nanočásticemi, které levitují ve světelných svazcích. Je unikátní v tom, že umožňuje „přepínat“ fyzikální povahu světelného působní mezi částicemi. Tato vlastnost upoutala i naše kolegy na Vídeňské univerzitě, kteří publikovali studii jiné geometrie ve stejném čísle,“ říká Oto Brzobohatý, vedoucí výzkumné skupiny Levitační fotoniky ÚPT AV ČR.
Proč je experimentální modelový systém zajímavý? Budou levitující nanočástice součástí kvantových technologií? Více informací i odpovědi nejen na tyto otázky najdete v tiskové zprávě, která byla vydaná dne 1.8.2024 ve spolupráci s Tiskovým oddělením Akademie věd ČR.
Foto (Zdroj ÚPT AV ČR): Vizualizace dvou levitujících nanočástic