International Metallographic Contest 2024 – 3. místo
získal Ondřej Ambrož v kategorii Světelná mikroskopie za poster na téma Lucky Color Etching in the Air v prestižní soutěži International Metallographic Contest 2024. Tuto soutěž každoročně pořádá Mezinárodní metalografická společnost (International Metallographic Society; IMS) a Americká společnost pro kovy (American Society for Metals; ASM International).
Předsedkyní komise soutěže je Ellen Rabenberg z Marshallova vesmírného letového střediska (Marshall Space Flight Center; MSFC) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration; NASA). Hodnocení příspěvků a vyhlášení výsledků proběhlo na konferenci International Materials, Applications and Technologies (IMAT) v americkém Clevelandu.
Oceněný příspěvek zobrazuje, jakým způsobem dochází ke změně barev mikrostruktury po leptání v důsledku interference a vzniku transparentního povlaku z reakčních produktů vlivem přístupu vzduchu v čase. Technika barevného leptání a změn povrchového stavu po leptání je v metalografii dobře známá, avšak dlouho se předpokládalo, že při barevném leptání vzniká dostatečně silný povlak pro barevnou interferenci již přímo v roztoku. Tento předpoklad byl vyvrácen pomocí in situ leptání za použití stereomikroskopu, které umožnilo sledovat proces v reálném čase a až poté byl vzorek zkoumán světelným mikroskopem.
V rámci studie byl testován beryliový bronz v leptadle na bázi disiřičitanu sodného. Přestože kombinace dalších kovových materiálů a leptadel zůstává předmětem dalšího výzkumu, tento experiment potvrdil, že ke změně barvy dochází v některých případech až po leptání vlivem následné oxidace na vzduchu.
Naším cílem v týmu Mikroskopie pro materiálové vědy je rozšířit techniku in situ leptání o elektrolytický proces, který by umožnil lepší kontrolu a monitorování celého průběhu leptání. Automatizace tohoto procesu by vedla ke zvýšení opakovatelnosti a reprodukovatelnosti přípravy vzorků kovů a slitin, což by umožnilo přesnější charakterizaci a kvantifikaci mikrostruktury. Metalografie je stále obor, kde velká část procesů probíhá manuálně, což může vést k variabilitě výsledků. Automatizace a zlepšení řízení procesů, včetně elektrolytického leptání, by mohly přinést vyšší úroveň standardizace a přesnosti v tomto důležitém odvětví materiálového inženýrství.
Výsledky soutěže
Poster O. Ambrože na téma Lucky Color Etching in the Air
Obr.: Detail po leptání
Obr.: Detail po leptání (s měsíční prodlevou)