Festival vědy

Ve dnech 6. a 7. září 2019 se konal v areálu Dopravního hřiště Riviéra v Brně Festival vědy. Na ploše akademického náměstíčka vědci z Ústavu přístrojové techniky AV ČR (ÚPT) připravili pro návštěvníky ve dvou stáncích zajímavý program. V letošním roce prezentovali ústav kolegové z oddělení Magnetické rezonance a Kryogenika a Oddělení Mikrofotoniky.

U prvního stánku návštěvníci měli možnost u exponátů z oddělení Magnetické rezonance nahlédnout do mozku, srdce či bříška živé myšky a přitom k tomu postačil jen dotyk na monitoru. Děti si mohly přímo „osahat“ a seznámit se v jakém útulném prostředí myšky v laboratořích chováme, či proč naše zvířata spí na vyhřívané postýlce.
Další kliknutí na monitoru a malý návštěvník se seznámil jak má rybička uspořádané vnitřnosti v bříšku nebo jak vypadá v řezu nahnilý banán bez oloupání.
A protože víme, jak moc děti milují experimenty, kolegové z oddělení Mikrofotoniky měli pro dětské návštěvníky připraven program, kde se zábavnou formou seznámily se základy chemie či fyziky, prostě kdo chtěl a měl zájem, dozvěděl se více o běžném světě kolem nás. Vystřelovala se raketka, s plamínkem na špejli ponořené do předem vědci připraveného prostředí si mohl malý návštěvník zkusit vyvolat neškodný výbuch nebo za dozoru z řad vědců na stánku měnit barvu plameně pomocí připravených směsí. Čtenář jistě pochopí, proč nepíšeme o konkrétních sloučeninách.
A dusilo se, vařilo či bouchalo i u druhého stánku. Vědci z oddělení Magnetické rezonance a Kryogeniky názorně na zábavných pokusech návštěvníkům představili základy oboru nízkých teplot. Letošní téma bylo „mrzne, až to praští“.
Návštěvníci malí i velcí se dozvěděli co je to opravdu nízká teplota a co s ní lze dokázat. Na ukázkách se na vlastní oči přesvědčili, že lze nechat viset předměty v prostoru pomocí supravodivé levitace, nebo že lze výrazně změnit chování plastů a kovů. Z blízka viděli tanec dusíkových kapek či sledovali, jak už tak studený dusík zmrznul na led.
Při praktických ukázkách se návštěvníci seznámili se základním kryogenním médiem – kapalným dusíkem s teplotou -196°C a viděli řadu zajímavých jevů, které souvisí s teplotou. Ti odvážní, si mohli některé z ukázek vyzkoušet doslova na vlastní kůži.
Závěrem prezentací se vyráběla hustá mlha nebo kopec pěny po kolena, hasil se oheň a občas došlo i na hlasitou ránu.

 

FV 2019  FV 2019  FV 2019  FV 2019  FV 2019  FV 2019

FV 2019  FV 2019