Výstava "mikrosvět obrazEM" a pozvánka na otevřenou vernisáž s občerstvením

Obyvatelé mikrosvěta – padouši nebo hrdinové? Tak malí, a přesto ovlivňují naše životy a potažmo i celou planetu. Proto si tuto otázku kladou i vědci z Akademie věd ČR, kteří se snaží tyto nepatrné objekty zkoumat pomocí elektronové mikroskopie. Výzkumníci se věnují celé řadě důležitých témat, jako je studium léčivých rostlin, rozpoznávání nových druhů parazitů, zobrazování ultrastruktury modelových organismů využívaných v genetice či studium pylů způsobujících zdravotní komplikace. Výstava vědeckých fotografií pořízených pomocí rastrovacího elektronového mikroskopu (SEM), odhalující kouzelné detaily padouchů i hrdinů z oblasti mikrosvěta, nabízí jedinečný pohled na krásu skrytou v mikrosvětě, který je v mnoha případech možná až překvapivě estetický. Výstava „mikrosvět obrazEM“ je realizována skupinou Mikroskopie pro biomedicínu z Ústavu přístrojové techniky AV ČR ve spolupráci s Biologickým centrem AV ČR, Parazitologickým ústavem AV ČR a Karlovou univerzitou v Praze. Finančně výstavu podpořil projekt Strategie AV21, program Průlomové technologie budoucnosti – senzorika, digitalizace, umělá inteligence a kvantové technologie.

Výstavu je možné zhlédnout v termínu 2.–31. prosince 2024, v prostorách Knihovny Jiřího Mahena, Kobližná 4, Brno. Otevřená vernisáž k výstavě „mikrosvět obrazEM“ proběhne 4. prosince 2024 v prostorách Knihovny Jiřího Mahena, 5. patro, Kobližná 4, Brno. Můžete se těšit na přátelské setkání s autory výstavy a na lahodné občerstvení. Program je plánován v čase 17:00–19:00.

Součástí vernisáže budou krátké přednášky:

Jana Nebesářová (Biologické centrum AV ČR, Karlova univerzita)
„Co oči nevidí, vidí elektronový mikroskop.“

Anotace: Prostřednictvím kolorovaných snímků z rastrovacího elektronového mikroskopu vás zvu na krátkou procházku paralelním mikrosvětem, který existuje pod hranicí danou schopnostmi našeho zraku vidět nepatrné objekty. Pojďte se podívat do tváří hmyzu, který s námi žije v našich domácnostech, na detaily těl parazitů, kteří nám znepříjemňují život, nebo na schránky nejpočetnějších mořských mikroorganismů. Ráda vám ukážu, jak složité jsou výlety do mikrosvěta a jakým způsobem je nutné připravovat biologické objekty před jejich pozorováním v elektronových mikroskopech.

Roman Kuchta (Parazitologický ústav AV ČR)
"Skrytá krása parazitů: Odhalte jejich tajemství pod elektronovým mikroskopem"

Anotace: Elektronová mikroskopie je dnes nepostradatelným nástrojem ve vědeckém výzkumu. Avšak svět, který nám tato technologie odhaluje, je mnohem víc než jen vědecký – je plný fascinující estetiky. Na snímcích nejen studovaných objektů, ale i drobných artefaktů často nacházíme nečekanou uměleckou hodnotu. Představím vám své výzkumné organismy – parazitické červy, kteří možná na první pohled nevypadají přitažlivě, ale pod velkým zvětšením odhalují svou neobyčejnou krásu. Přijďte si prohlédnout tento skrytý svět a posuďte sami, jak umění a věda kráčí ruku v ruce.

Kateřina Mrázová (Ústav přístrojové techniky AV ČR)
"Krok za krokem k umění: Úskalí a krása mikroskopické fotografie"

Anotace: Cesta k mikroskopické fotografii je často náročná a vyžaduje trpělivost. Každý krok – od přípravy vzorků, přes samotné snímkování až po finální uměleckou úpravu – přináší různé výzvy a celý proces je složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Ostatně tak jako vše v mikroskopickém světě. Pojďme se společně podívat, co vše stojí za nádhernými snímky z elektronových mikroskopů, které nás fascinují svou uměleckou krásou a detaily.

 

Výstava