ČRo Plus – Věda Plus
U příležitosti uveřejnění článku v časopise Small Methods, byla vydaná tisková zpráva „Snímky z elektronového mikroskopu nově ukazují i tloušťku vzorku“ a dále odvysílán rozhovor na ČRo Plus, Radima Skoupého, jednoho z autorů uveřejněného článku.
Díky jedinečné technice vědců z Ústavu přístrojové techniky AV ČR, získávají experti po celém světě možnost podívat se na zkoumané vzorky ve velmi vysokém rozlišení. Speciální detektor zachytí elektrony a pro každý pixel obrazu dodá i tloušťku, skrz kterou proletěly. Techniku využijí vědci zabývající se základním výzkumem v mnoha oblastech, např. u nanomateriálů, v chemii či biomedicíně.
„Naše metoda dodává snímkům fyzikální veličinu, v tomto případě tloušťku v každém bodě snímaného obrazu,“ vysvětluje Ing. Vladislav Krzyžánek, Ph.D., vedoucí vědecké skupiny Mikroskopie pro biomedicínu z Ústavu přístrojové techniky AV ČR (ÚPT AV ČR). „To například pomůže ke stanovení tloušťky během přípravy velmi tenkých lamel, které se často používají jako příprava vzorků pro další velmi přesnou analýzu pomocí vysokorozlišovacích mikroskopů,“ doplňuje Vladislav Krzyžánek.
Techniku lze využít pro základní výzkum v mnoha oblastech od nanomateriálů, přes chemii až po biomedicínu a farmakologii.
Více o informací o metodě v Tiskové zprávě
Vydaný článek: zde
U příležitosti vydání tiskové zprávy (dne 22.6.2023) byl odvysílán rozhovor Radima Skoupého, člena výzkumného týmu s redaktorkou Renátou Kropáčkovou.
ČRo Plus – Věda Plus, 22.6.2023, 17:34:20 – 17:40:10
Velmi tenká lamela (schodovitá) o různé tloušťce, vpravo vidíme škálu barev, která rozlišuje tloušťku v každém bodě.
Skupina Mikroskopie pro biomedicínu
Virtuální prohlídka laboratoře Mikroskopie pro biomedicínu
https://isibrno.pano3d.eu/index.html?startscene=22
https://isibrno.pano3d.eu/index.html?startscene=23