Mezinárodní den žen a dívek ve vědě
Rozhovor s dr. Ilonou Müllerovou, ředitelkou Ústavu přístrojové techniky AV ČR na ČT2 a ČT3 v pořadu Dobré ráno na téma „Věda a fantazie“ byl odvysílán dne 11. února 2021.
O čem se debatovalo v jednotlivých vstupech
V prvním vstupu představil moderátor Dobrého rána Zdeněk Truhlář, vědeckou kariéru dr. Ilony Müllerové, ředitelky ÚPT AV ČR. Pak již přišla otázka co je to elektronová mikroskopie a vysvětlení principu elektronového mikroskopu. Co je to metoda pomalými elektrony, které se po celou svou vědeckou kariéru I. Müllerová zabývala a za kterou dostala několik významných ocenění.
Co vše můžeme v ÚPT pomocí elektronového mikroskopu zkoumat a jakým směrem se ubíral vývoj elektronových mikroskopů po revoluci. Víte, že 30% ze světové výroby elektronových mikroskopů pochází z Brna?
Pořídit obrázek v elektronovém mikroskopu by zvládlo i dítě, říká ve třetím vstupu rozhovoru I. Müllerová, ALE vložit vzorek a diagnostikovat, co je na obrázku, to je už parketa vědců!
V dalším vstupu I. Müllerová představila vzájemnou spolupráci s japonskými vědeckými institucemi a velkými společnostmi v oblasti elektronové mikroskopie.
Ženy ve vědě. Mnoho vědkyň musí skloubit svou vědeckou kariéru s mateřstvím, což obnáší, že musí při své náročné vědecké práci být také skvělým rodinným manažerem. I. Müllerová popisuje svou vědeckou kariéru a dodává „Úspěch je možný jen při vytrvalosti a trpělivosti!“
V posledním rozhovoru Dobrého rána, tentokrát na ČT3, I. Müllerová představuje současnou vědu a její velký posun za posledních 20 let jako je např. polovodičový průmysl, citlivější detektory, digitalizace signálů. Na závěr přišla i řeč jak nastavit priority při vedení tak velkého ústavu, jako je Ústav přístrojové techniky AV ČR.