Podzimní školy základů elektronové mikroskopie 2019
Ve dnech 14. až 18. října a 21. října 2019 se konal IX. ročník Podzimní školy základů elektronové mikroskopie 2019 na půdě ÚPT AV ČR.
Slavnostní zahájení proběhlo 14. října 2019 v přednáškovém sálu Ústavu přístrojové techniky AV ČR.
Účastníky přivítala ředitelka ÚPT AV ČR, Ing. Ilona Müllerová, DrSc., která pronesla zdravici k účastníkům Podzimní školy základů elektronové mikroskopie 2019 (PŠEM) a vyjádřila poděkování, že tato akce mohla být uspořádána pod Záštitou primátorky města Brna JUDr. Markéty Vaňkové.
V 9:00h zahájil přednáškové dopoledne ředitel PŠEM Ing. Vilém Neděla, Ph.D.
Brno je celosvětově významnou metropolí elektronové mikroskopie, kde vzniká odhadem více než třetina světové produkce těchto přístrojů. Nikde v Evropě se nevyskytuje obdobná koncentrace firem, vědeckých ústavů a univerzit zaměřených na elektronovou mikroskopii. Tomu odpovídá i prestiž Podzimní školy základů elektronové mikroskopie, která je ojedinělá jak rozsahem a kvalitou, tak i tradicí. Oproti minulému ročníku byla letošní účast více než dvojnásobná. To jen potvrzuje, že význam elektronové mikroskopie a zájem o tento obor stále roste.
Celý týden bylo pro 130 účastníků z 35 vědeckých institucí připraveno celkem 10 laboratoří, kde si mohli vyzkoušet běžně nedostupné techniky výzkumu. Účastníci navštívili dvě pracoviště Akademie věd ČR a tři výrobce elektronových mikroskopů, kteří v Brně působí. Kromě přednášek se tak podívali přímo do laboratoří a vyzkoušeli si zcela unikátní přístroje.
PŠEM byla realizována za finančního přispění projektu Strategie AV21, program Diagnostické metody a techniky. Vedoucím tématu je dr. Vilém Neděla z Ústavu přístrojové techniky AV ČR, skupina Environmentální elektronové mikroskopie.
U příležitosti této významné akce byla uveřejněna Tisková zpráva, která byla vydána dne 9. října 2019 a přijatá ČTK.
O škole dále byl uveřejněn článek v magazínu AB Akademický Bulletin 11/2019
Více info o škole:
http://www.isibrno.cz/cs/podzimni-skola-zakladu-elektronove-mikroskopie-2019